TVORY SLOVENSKÉ

Krajské kultúrne stredisko v Žiline Vás pozýva na výstavu fotografií autorky Márie Mahútovej pod názvom TVORY SLOVENSKÉ. Fotoprojekt je modernou prezentáciou sveta tradičného – mnohými ľuďmi už sveta nepoznaného a zabudnutého. Fotografie dávajú priestor na úvahy siahajúce k prapodstate človeka a jeho spätosti s prírodou. Vernisáž výstavy sa uskutoční v stredu 5. júna o 16.30 v Makovického dom v Žiline.

O autorke:

„K fotografii ma v roku 2011 priviedli kamaráti Eva a Juraj. Eva preto, lebo sa rozhodla, že jej budem fotiť svadbu a Juraj preto, lebo ma naučil kúzlo, ako ovládnuť expozičný trojuholník na zrkadlovke. Odvtedy som sa začala venovať fotografii naplno. Za svoju prvotinu, ktorá zároveň určila moje smerovanie, považujem Kalendár 2012 – inšpirovaný kysuckými príbehmi. Kalendár vznikol vďaka spolupráci s hudobno-tanečnou skupinou Kuk a z potreby vytvoriť priestor pre znovuobjavenie a prinavrátenie sveta starých životných príbehov z Kysúc. Inšpiráciu pre vlastnú tvorbu hľadám najmä v tradičnej ľudovej kultúre, prírode a vo fotografiách Karola Plicku či jeho rovesníkov, ktorí dokumentovali život na dedinách a lazoch na začiatku 20. storočia.“

Výstava bude sprístupnená od 6. do 27. júna počas pracovných dní od 8.00 do 16.00 hod. vo výstavných priestoroch Makovického domu v Žiline. Výstavu podporili z verejných zdrojov Fond na podporu umenia a Žilinský samosprávny kraj.