Výstava 4 krajiny

Krajské kultúrne stredisko v Žiline vás pozýva na vernisáž výstavy 4 krajiny – štyria neprofesionálni žilinskí fotografi Miroslav Broz, Juraj Rek, Vladimír Vidra a Marián Závacký, so svojim odlišným a ojedinelým pohľadom na krásu krajiny ako fotografického média.

V tvorbe Miroslava Broza, okrem fotografa aj zanieteného turistu a cestovateľa, dominuje nočná fotografia krajiny, malebné dominanty hôr, ale aj bežné zákutia, ktorých krása je umocnená východmi slnka, či hviezdnou oblohou.

Juraj Rek fotografuje predovšetkým slovenskú krajinu svojim typickým, zväčša širokouhlým pohľadom, v ktorom zachytáva stopy človeka konfrontované s odolnosťou prostredia. Na jeho fotografiách sú preto viditeľné ruiny hradov, elektrické vedenia a cesty, ktoré sa snažia krajinu meniť, ale ktorým zároveň odoláva. Dôležité sú pre neho tiež jemné štruktúry a detaily v krajine.

Vladimír Vidra je autor, ktorý na zachytenie atmosféry v krajine používa na jednej strane jednoduché nástroje, ako je napríklad dierková komora, ktoré však kombinuje so znalosťou úprav takto zhotovených fotografií v pokročilých grafických programoch. Výsledkom sú snivé krajiny s citlivým prienikom až do oblasti maľby, avšak jednoznačne si zachovávajúce autorský rukopis fotografie.

Marián Závacký vidí krajinu mnohokrát sprostredkovane – cez odrazy, reflexie v objektoch, ktoré sa v krajine nachádzajú – či už sú to kaluže, rieky, jazerá… Jeho krajiny sú preto malými fragmentmi s veľkými príbehmi o duchu konkrétneho miesta. Každý z autorov ukazuje krajinu v inom čase, inej perspektíve, inej farbe, vlastným pohľadom.

„Autori sú rovnakí a zároveň tak odlišní. Rovnakí sú v prístupe k svojej tvorbe. Je jasný, profesionálny, vysoko fundovaný. Fotografie sú technicky dokonalo urobené a vypracované. Všetkých spája sloboda, tak dôležitá pri voľnej tvorbe. Túto slobodu im paradoxne dáva štatút amatérskeho fotografa. A to preto, lebo si môžu fotiť čo chcú a ako chcú. Nie sú podriadení „chtíčom“ platiaceho klienta. Rozdielni sú v pohľade na rovnakú tému. V našom prípade krajina. Možno si mnohí z vás povedia, aká otrepaná téma, aké jednoduché. Veď to vie odfotiť každý. Skúste si pozrieť túto výstavu a povedať si to ešte raz. Mnohí tieto vety už nezopakujú,“ vyjadril svoje dojmy kurátor výstavy Eduard Hladký.

Pozývame vás na vernisáž výstavy, ktorá sa uskutoční v utorok 2. júla 2019 o 16.30 vo výstavnej miestnosti Makovického domu. Pre návštevníkov bude výstava sprístupnená do 25. júla počas pracovných dní od 8.00 do 16.00 hod. Výstavu z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia a Žilinský samosprávny kraj.