Národnú ulicu v Žiline lemovali fotografie na sieťach

V piatok 12. júla sa na Národnej ulici v Žiline uskutočnilo prezentačné, súťažné a vzdelávacie podujatie pod názvom Letný fotofest Žilina 2019, ktoré tu po prvýkrát zorganizovalo Krajské kultúrne stredisko v spolupráci s mestom Žilina a Fotoklubom Obzor.

Podujatie bolo určené pre každého amatérskeho fotografa, ktorý má záujem verejne prezentovať svoju vlastnú tvorbu. Do súťažnej výstavy „Vystav svoju fotku“ sa prihlásilo 20 autorov, ktorí fotografie inštalovali na vopred pripravené siete. Ich práce hodnotila odborná porota v zložení Jana Mimrová, Juraj Rek a Marián Závacký, skúsení fotografi a dlhoroční členovia fotoklubu Obzor. Prvé miesto získala Veronika Hanulíková, na druhom mieste sa umiestnila Zuzana Leitmanová a tretie miesto obsadila Martina Zurovac.

Do hodnotenia fotografií sa mohla zapojiť aj verejnosť. Diváci fotografie hodnotili prostredníctvom fotobodu – pečiatky, ktorú priradili svojmu favoritovi. Výstava mala veľký úspech. Fotografie obdivovali deti, mládež aj dospelí, ktorí sa nadšene zapájali do bodovania. Cenu divákov napokon získal Roland Uhrina za fotografie nočnej krajiny.

Sprievodným programom fotofestu bol workshop zameraný na fotenie portrétu v prirodzenom svetle. Viedol ho skúsený fotograf a lektor Lukáš Macek, ktorý sa v prvej časti venoval teoretickej príprave účastníkov. Praktická časť bola zameraná na ukážku práce s modelom a samotné fotenie. Na záver mohli účastníci konzultovať nafotené snímky. Podľa jednej z účastníčok, Nikoly Šolcovej, bol workshop skvelá skúsenosť. „Dozvedela som sa veľa užitočných informácií. Fotenie ma veľmi baví a toto bola skvelá príležitosť ako sa zlepšiť. Vystriedali sme veľa zaujímavých miest a každé malo inú atmosféru. Lektor bol veľmi príjemný a priateľský. Spoznala som mnoho zaujímavých a inšpiratívnych ľudí.“

Rovnako pozitívne hodnotí akciu aj ocenená autorka Veronika Hanulíková: „Dnešný deň na workshope mi priniesol naozaj veľa. Od začiatku sa niesol v príjemnej a uvoľnenej atmosfére. Na Slovensku sa nestretávam s množstvom akcií ako je táto. Práve preto som veľmi rada, že som mala príležitosť zúčastniť sa. Prístup fotografa, ktorý lektoroval bol veľmi priateľský a ľudský. Skúsenosti, ktoré mi tento workshop dal, mi už nikto nevezme a v mojej „foto kariére“ z toho budem ešte veľmi dlho čerpať.“

Festivalový deň zavŕšila v podvečerných hodinách „Fotovýprava pod vodnú hladinu“ so žilinským „underwater“ fotografom Eduardom Hladkým, ktorý rozprával o zážitkoch z fotenia v Indonézii, Egypte a Južnej Amerike. Podujatie sa podarilo zorganizovať vďaka finančnej podpore mesta Žilina. Organizátori hodnotia štartovný ročník ako veľmi úspešný a veria, že sa im akciu podarí zopakovať aj budúci rok.