Metodika výučby ľudového spevu II.
V Makovického dome v Žiline sa v sobotu 7. decembra uskutočnil posledný vzdelávací seminár z oblasti tradičnej ľudovej kultúry v roku 2019. Metodiku výučby ľudového spevu II. absolvovali vedúci a členovia folklórnych kolektívov pod vedením lektorky Andrey Jágerovej z Podpolianskeho osvetového strediska vo Zvolene, etnologičky a vedúcej Speváckej skupiny Marína.
Témou vzdelávacieho semináru boli symboly v ľudovej piesni a kultúrno-spoločenský kontext ľudovej piesne. V úvode prednášky lektorka vysvetlila dôležitosť a význam poznania ľudovej piesne pred tým, ako sa s ňou začne pracovať. „Mnohým ľudovým piesňam nerozumejú nielen diváci a poslucháči, ale ani samotní interpreti.“ zhodnotila Andrea Jágerová. A práve to je dôvod prečo je častokrát ľudová pieseň na javisku použitá v nesprávnom kontexte. Nepochopenie použitých symbolov v piesňach má za následok napríklad vkladanie nevhodných piesní do detských úst. Symboly ako červené jabĺčko, rozmarín, záhradka, poorané pole či zelený vienok majú v piesni častokrát svoj špeciálny význam. Ľudia v minulosti v piesni vypovedali o svojom živote. Preto je potrebné pieseň spoznať, zistiť jej význam, príležitosť, pri ktorej sa spievala, kto pieseň spieval, ale aj komu bola spievaná.
Organizátorom vzdelávacieho semináru bolo Krajské kultúrne stredisko v Žiline a z verejných zdrojov ho podporili Fond na podporu umenia a Žilinský samosprávny kraj.