Fotografické dielne v Makovického dome

Krajské kultúrne stredisko (KrKS) v Žiline pripravilo v roku 2019 cyklus fotografických prednášok a dielní. Približne raz za tri mesiace sa v priestoroch Makovického domu stretli ľudia so záujmom o fotografiu. V úlohe lektorov sa počas roka vystriedali Michal Petrovský, Rudolf Baranovič, Eduard Hladký a Andrej Bán.

Marcový workshop Adobe Photoshop pre fotografa viedol fotograf a grafik Michal Petrovský a bol zameraný na postproces fotografií. Účastníci sa zoznámili so základnými nástrojmi, efektami, retušou a prácou s vrstvami. V júni prijal pozvanie do Žiliny fotograf Rudolf Baranovič, ktorý je známy svojou nezameniteľnou sériou čiernobielych street fotografií. V Makovického dome predstavil súčasnú svetovú fotografickú tvorbu v príkladoch, prácu so svetlom, líniami, grafickými prvkami, odrazmi a emóciami. Workshop pre prihlásených účastníkov pokračoval v žilinských uliciach a vzniklo počas neho viacero skvelých fotografií. V mesiaci október pokračovala druhá časť workshopu Adobe Photoshop, ktorý tentokrát viedol Eduard Hladký, skúsený UW (under water) fotograf. Cyklus dielní zavŕšila prednáška reportéra a fotografa Andreja Bána. Počas takmer dvojhodinového rozprávania priblížil nie len svoju prácu fotoreportéra, ale tiež humanitárneho pracovníka. Zároveň sa podelil o svoje zážitky, pocity a myšlienky, ktoré v ňom zanechala dlhoročná práca v oblastiach postihnutých krízov. „Môžem vás ubezpečiť, že keby som bol na tých miestach bez fotoaparátu, tak asi nemám vnútornú silu a odvahu tam ísť. Fotoaparát je pre mňa clona, ktorá ma oddeľuje od okolitého sveta. Vidieť tie veci vo vizuálne-výtvarnej podobe v hľadáčiku, vás svojim spôsobom odblokuje od reality. Neviem si ani v najmenšom predstaviť, len tak tam chodiť, pýtať sa ľudí, prechádzať sa. Od začiatku, čo tieto veci robím, je pre mňa fotoaparát istou ochranou pred okolitým svetom. Aj ľudia vás inak berú, keď vidia, že ste fotograf. Často si myslia, že cez vaše fotografie sa svet dozvie ich príbehy, čo je často aj pravda.“

Poďakovanie patrí lektorom, ktorí prijali pozvanie a obohatili svojou tvorbou všetkých zúčastnených. Najväčších prínosom workshopov je jednoznačne vzájomná diskusia a inšpirácia, a preto veríme, že sa nám ich podarí zorganizovať aj v budúcom roku. Projekt finančne podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia a spolufinancoval Žilinský samosprávny kraj.