PACIFICKÁ HREBEŇOVKA

Dnes sme pre vás  v rámci pravidelného cestovateľského klubu pripravili film

 Pacific Crest Trail – Pacifická hrebeňovka

Autormi tohto dynamického dokumentu sú Miloslav Daníšek z Višňového,  ktorý PCT zdolal ako prvý Slovák vôbec  a Pavel Sabela z Českej republiky. Trasu dlhú 4286 km prešli  za 174 dní.

„…nie som asi cestovateľ v pravom slova zmysle, resp. tým spôsobom, že by ma to živilo, takže touto optikou som iba človek, ktorý si chcel splniť sen, a preto som sa prenesene rozhodol skočiť do najhlbšej turistickej vody, akú som poznal…“, hovorí Milo Daníšek.

Pacific Crest Trail / Pacifická hrebeňovka / je  diaľková turistická trasa vedúca naprieč celými USA pozdĺž západného pobrežia od Mexika až do Kanady. Celkové prevýšenie PCT je neuveriteľných 150 km. Trasa začína horúcou kalifornskou polopúšťou, pokračuje okrajom legendárnej Mohavskej púšte, najvyšším pohorím USA – monumentálnou Sierrou Nevadou, vulkanickým Oregonom a končí majestátnym hornatým Washingtonom. Celkovo trasa prechádza cez 7 národných parkov, míňa viac ako 1 000 jazier a je potrebné prekonať 60 horských priesmykov a sediel.

Miloslav Daníšek a Pavel Sabela  prešli na jeden záťah viac ako 4 tisíc kilometrov takmer všetkými klimatickými pásmami – cez horúcu polopúšť plnú jedovatých hadov a pavúkov, stovky kilometrov cez hory a divoké rieky najväčšieho pohoria USA, legendami divokého západu opradenej Sierry Nevady s tisíckami medveďov čiernych, aby si sa potom dostal do nekonečných lesov Oregonu, oblasti nádherných a trochu strašidelných sopiek, jazier a ich takmer hororových nájomníkov – komárov, ktoré ťa doslova chcú zjesť zaživa. A keď toto všetko nejako prežiješ, privíta ťa vo finále prekrásny, divoký, a hlavne svojimi prudkými stúpaniami a klesaniami známy, Tatry pripomínajúci Washington.

„Dnes budeme spať v posteli štvrtýkrát za 4 mesiace, to nie je zlé…“, aj o takýchto pocitoch rozpráva tento film. Pohodlne sa usaďte a nechajte sa uniesť.