MJANMARSKO – KRAJINA TISÍCOK PAGOD

V rámci cestovateľského klubu dnes predstavujeme film  o krajine, v ktorej sa snúbi nesmierne bohatstvo zlatých pagod s krásnou prírodou, ťažký život miestnych obyvateľov s ich zvyklosťami, ktoré občas pôsobia až bizarným dojmom. 
Pár faktov o krajine:
Mjanmarsko, do roku 1989 oficiálne Barma, je jedna z krajín juhovýchodnej Ázie. Nachádza sa na západnej strane polostrova Zadná India pri pobreží Bengálskeho zálivu a Andamanského mora v Indickom oceáne. Susednými štátmi sú Bangladéš, India, Čína, Laos a Thajsko. Počet obyvateľov krajiny je odhadovaný okolo 50 miliónov.Hospodársky patrí Mjanmarsko medzi najmenej rozvinuté krajiny Ázie.
Prevažná väčšina obyvateľov sa hlási k budhizmu. Z hľadiska počtu budhistických mníchov a výdavkov na náboženstvo je Mjanmarsko „ najbudhistickejšia“  krajina na svete.Budhistickí mnísi sú uctievaní v celej spoločnosti. Je ich približne 500 000 .  Hoci majú v spoločnosti výnimočné postavenie, sú nimi úplne obyčajní muži vo veku od 6 do 70 rokov , ktorí sa rozhodli stráviť časť svojho života v kláštore. Spoločnosť mníchom pomáha rôznymi spôsobmi – dávajú im jedlo, často ich zadarmo odvezú, prípadne im dávajú finančné a nefinančné dary.

Mjanmarsku sa hovorí aj krajina zlatých pagod. Nachádza sa tu chrám, v ktorom od skorého rána stojí dlhý rad ľudí, aby pozlátili Budhu. Slávnostne odetí návštevníci kupujú tenké pláty zlata a následne ich lepia na sochu Budhu. Každý deň, stovky ľudí.Mjanmarskí rybári majú jedinečnú techniku veslovania na člnoch jednou nohou. Takýto spôsob veslovania je špecifický len pre túto krajinu a je skutočne svetovou raritou. Tým, že svoje člny uvádzajú do chodu pomocou nôh im ostávajú voľné ruky, ktoré môžu naplno využívať na lov rýb.
“Dlhokrké alebo žirafie ženy” .
Prečo nosia tieto veľké prstene okolo krku? Pôvodne to bola obrana proti útokom tigrov. To hovoria ľudia. Verte tomu alebo nie. V súčasnosti ich však kmene s dlhým krkom nosia iba z kultúrnych dôvodov. Prvý krúžok dostane dievča približne v piatich rokoch a každým rokom im pribúdajú nové. Po dosiahnutí dospelosti tak nosia aj dve desiatky kruhov s hmotnosťou cez desať kilogramov. Tieto kruhy im postupne stláčajú hrudný kôš, kľúčne kosti a opticky to pôsobí tak, ako keby mali predĺžený krk – odtiaľ pochádza ich prezývka.

Obyvatelia Mjanmarska sú aj napriek chudobe šťastní a usmiati. 
Autor filmu: Michal Smatana
https://www.youtube.com/watch?v=UGTw86lOzeA