FOTOKLUB OBZOR – MARTIN TOMÁŠKA

“V nasledujúcom videu vám prinášame fragment z tvorby fotografa Martina Tomášku – sériu reportážnych fotografií z Vianočného Malého trhu v priestoroch Novej synagógy Žilina.”

“K láske k výtvarnému umeniu ma priviedol môj krstný otec akad. mal. Mojmír Vlkolaček. U neho som absolvoval v približne 5. až 6. roku života jediné umelecké vzdelanie, a to rok výtvarného odboru na vtedajšej Ľudovej škole umenia. Potom sa rodičia rozhodli, že gitara bude vhodnejšia, čo dopadlo katastrofálne. Mojmír ma však naďalej vláčil po všetkých možných vernisážach v Žiline a už vtedy som zavetril, že fotografia sa dá robiť aj inak, ako spomienková. Až neskôr som si uvedomil, že tento pocit som nadobudol pri výstavách Generácie 74 vo vtedajšom kine Úsvit, či fotoklubu OBZOR v Dome odborov.”

“Na moju 30-ku som dostal prvú filmovú zrkadlovku a odvtedy som začal fotiť akosi intenzívnejšie. Keďže som začínal na klasickom filme, doteraz zvažujem každé stlačenie spúšte. Na popud mojej vtedajšej manželky som napokon do fotoklubu OBZOR aj sám vstúpil. Odvtedy som prešiel dlhú cestu, pričom moju tvorbu ovplyvnili asi najviac traja fotografi – kolegovia, a to Juraj Rek, Milan Veliký a Marián Závacký, za čo som im vďačný. Fotografoval som architektúru, blízky mi je minimalizmus, dokument a divadelná fotografia. Nerád sa pozerám na vlastné fotografie, pretože s odstupom času vidím na nich čoraz viac chýb a banálnosti. Bezpochyby sú však odo mňa a reprezentujú moje osobné rozpoloženie v čase keď vznikli.”