MOJE UMENIE = NAŠE UMENIE

V stredu 6. októbra sprístupnili v Makovického dome v Žiline výstavu prác členov Klubu neprofesionálnych výtvarníkov pri Krajskom kultúrnom stredisku v Žiline. Úvod podujatia spríjemnil hrou na gitare Benjamín Maga z Konzervatória Žilina. Riaditeľ KrKS v Žiline Peter Ničík privítal všetkých návštevníkov a zároveň zablahoželal kurátorovi výstavy akad. mal. Stanovi Lajdovi, dlhoročnému lektorovi klubu, k získaniu hlavnej ceny Egona Erwina Kischa za knihu Posledná večera Leonarda z Vinci (2019), ktorá sa udeľuje nepretržite už 30 rokov za diela literatúry faktu v Českej a Slovenskej republike.

Stano Lajda privítal hostí slovami: „Som šťastný, že sa po dlhej dobe stretávame, lebo koronavírus prerušil naše klubové stretnutia aj plenére. Boli to veľmi príjemné tvorivé i osobné stretnutia. Teším sa, že sa všetko pomaličky rozbieha a my sa opäť môžeme spoločne venovať umeniu.“ Zároveň dodal, že „každý umelec, nech sa venuje akémukoľvek umeniu, má až povinnosť vykročiť s ním medzi ľudí. Umenie patrí všetkým, je pre všetkých. Takže to Moje umenie je vlastne Naše umenie.“ Umelec, ktorý je zároveň pedagógom na Súkromnej škole umeleckého priemyslu v Žiline sa netajil, že ho teší aj účasť jeho študentov. „Som rád, že okrem dlhoročných členov nášho výtvarného klubu, prijali pozvanie vystavovať aj mladí ľudia, ktorí už vo veku 15-16 rokov ukazujú svoj veľký talent.“ Na výstave môžu návštevníci obdivovať rôzne výtvarné štýly – od realizmu až po abstrakciu. „Výtvarníkom v klube nikto nediktuje, čo a ako majú robiť, a tak do svojich prác môžu vkladať kus seba. Ja ako lektor sa nikoho nesnažím smerovať. Výtvarníkom nechávam priestor pre vlastný štýl, väčšinou ich len jemne doťuknem,“ dodal na záver Stano Lajda.

Výstava v Makovického dome potrvá do 25. októbra a pre návštevníkov je otvorená počas pracovných dní od ôsmej do šestnástej hodiny.