WORKSHOP DIERKOVEJ FOTOGRAFIE (dierková komora)

WORKSHOP DIERKOVEJ FOTOGRAFIE (dierková komora)

Krajské kultúrne stredisko v Žiline Vás pri príležitosti Svetového dňa dierkovej fotografie pozýva na vzdelávacie podujatie s kameramanom a lektorom workshopov dierkovej fotografie Jozefom Pajerským.

Jednodňový foto-workshop sa bude konať v nedeľu 24. apríla 2022 od 10.00 hod. v Makovického dome v Žiline. Určený je najmä pre nadšencov analógovej fotografie (fotografie vyvolávanej chemickou cestou v tmavej komore) ale aj pre tých, ktorí sa chcú bližšie prizrieť na tvorivý proces bez drahých a zložitých fotoaparátov, pomôcok a zariadení.

ČO JE TO DIERKOVÁ FOTOGRAFIA?

Dierková fotografia vzniká cez technológiu dierkovej komory – camery obscury. Takáto fotografia je vytvorená pomocou jednoduchého zariadenia bez objektívu. Zariadením alebo predmetom sa teda môže stať takmer čokoľvek, ideálne predmety sú napr.: krabička od čaju alebo plechovka. Všetko si ukážeme v praxi.

NÁPLŇ WORKSHOPU:

Spoločne si vysvetlíme princíp dierkovej komory, pozrieme si ukážky fotografií a tiež fotoaparátov. Na funkčný fotoaparát prerobíme rôzne predmety. S týmito vlastnoručne vytvorenými fotoaparátmi budeme fotografovať na svetlocitlivý fotografický papier. Následne si fotografie vyvoláme v tmavej komore. Ukážeme si tak vznik fotografie v celom procese, od vytvorenie fotoaparátu až po vyvolanie fotografie.

ČO JE POTREBNÉ SI NA WORKSHOP PRINIESŤ?

Rôzne predmety, z ktorých sa bude dať vyrobiť fotoaparát budeme mať na mieste pripravené, ale každý si môže priniesť aj ten svoj. Pri výbere je dôležité myslieť na to, že tento predmet budeme musieť absolútne utesniť proti vnikaniu svetla a na jednu stranu urobiť maličkú dierku. Vhodné predmety sú napr. uzatvárateľné krabičky (papierové, drevené), uzatvárateľné plechové obaly napr. od čaju, väčšie zápalkové škatuľky a pod. Všetky ďalšie potrebné materiály na výrobu dierkových komôr budú zabezpečené.

DÔLEŽITÁ INFORMÁCIA:

V druhej polovici workshopu budú účastníci pracovať v provizórnej tmavej komore s chemickým roztokom či inými nebezpečnými látkami/materiálmi/predmetmi. Účastníkovi mladšiemu ako 15 rokov bude vstup do tmavej komory povolený len za prítomnosti zákonného zástupcu alebo inej sprevádzajúcej dospelej osoby a pod dohľadom skúseného lektora.

ČASOVÝ HARMONOGRAM:

09:45 – 10:00

Registrácia účastníkov

10:00 – 11:00

Úvod, teoretické oboznámenie sa s technikou

11:00 – 12:00

Výroba vlastných dierkových komôr

12:00 – 13:30

Obedná prestávka

13:30 – 16:00

Fotografovanie v teréne, vyvolávanie fotografií, individuálne konzultácie postupov, prípadné úpravy dierkových komôr na základe toho, ako sa podaria prvé pokusy, záverečná diskusia

Svetový deň dierkovej fotografie pripadá vždy na poslednú aprílovú nedeľu v roku. Lektor spolu s účastníkmi sa môžu pokúsiť fotografie pridať aj do celosvetovej galérie na stránke svetového dňa pinhole fotografie. Tam totiž môžu ísť len fotky, ktoré vznikli v daný deň. Nafotené fotografie sa naskenujú a nahrajú na web priamo na workshope. Účastníci tak budú už mať fotky aj v digitálnej podobe a môžu ich zdieľať na všetkých svojich sociálnych sieťach.

Na workshop sa prihlásite prostredníctvom REGISTRAČNÉHO FORMULÁRU, ktorý nájdete tu: https://forms.gle/eHnzFPo9SMWNB3yW7

Maximálny počet účastníkov je 10. Termín uzávierky na registráciu do 20. 4. 2022.

V sobotu bude pripravené malé občerstvenie (voda, káva, čaj). Strava nie je zabezpečená. Mimoriadne prestávky počas workshopu určuje lektor.

Vstup na workshop je ZDARMA.

Bližšie info: 0915 787 299 alebo nvaskova@vuczilina.sk

Tešíme sa na stretnutie s Vami!

Podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia a Žilinský samosprávny kraj.

www.dierkovakomora.sk, www.krkszilina.sk