VÝTVARNÉ DIELNE S ANDREJOM MAZÚROM

Krajské kultúrne stredisko v Žiline pripravilo v mesiacoch február, marec a apríl tri výtvarné dielne zamerané na umelecké grafické techniky. Workshopy boli určené pre všetkých, ktorí mali chuť zdokonaliť svoje výtvarné schopnosti, no taktiež pre tých, ktorí si chceli vyskúšať niečo nové a kreatívne.

Prvý workshop bol venovaný tlači z výšky. V Makovického dome sa stretlo osem výtvarníkov, ktorí si pod vedením lektora Mgr. art. Andreja Mazúra vyskúšali techniku linorytu. Táto technika spočíva vo vyrývaní negatívneho obrazu do linolea, na ktoré sa navaľkala grafická farba. Nakoniec sa pomocou lisu odtlačila na papier. Takýmto spôsobom si každý zo zúčastnených vytvoril jedinečné grafiky v rôznych farebných kombináciách.

Krátky zostrih z workshopu Linoryt

Marcový a aprílový workshop bol zameraný na grafické techniky tlače z hĺbky. Technika suchej ihly spočíva vo vyrývaní obrazu oceľovou ihlou do kovu alebo PVC. Na povrchu sa vytvoril reliéf – brázdy, na ktorý sa nanášala hĺbkotlačová farba. Tá sa zachytáva v ryhách a ostatná farba sa z povrchu vytiera. Tlačí sa na navlhčený papier cez grafický lis. Po odtlačení sú čiary zamatovo mäkké. Grafický list sa po odtlačení podobá kresbe perom a tušom alebo leptu.

V poradí tretím, aprílovým workshop zameraným na lept a akvatintu sme ukončili sériu tvorivých dielní, ktoré sa nám podarilo zorganizovať vďaka podpore z Fondu na podporu umenia a Žilinskému samosprávnemu kraju. Veríme, že skúsenosti a zručnosti, ktoré výtvarníci nadobudli počas stretnutí zužitkujú vo svojej ďalšej tvorbe a vydarené práce budeme mať možnosť obdivovať aj na niektorej z výstav, ktoré pravidelne organizuje Krajské kultúrne stredisko v Žiline v Makovického dome.