CELOSLOVENSKÝ KURZ PALIČKOVANEJ ČIPKY SA KONAL PO 6-KRÁT

Už po 6.krát pripravilo Krajské kultúrne stredisko v Žiline v spolupráci s Klubom paličkovanej čipky Gracia celoslovenský kurz Tvorivosť a zručnosť v paličkovanej čipke. Uskutočnil sa 3.-6. júna 2022 v obci Oščadnica. V úvode sa účastníčky kurzu stretli v Makovického dome v Žiline, kde si spoločne pozreli výstavu prác členiek KPČ Gracia Čipkované radosti – Snívanie. Na kurze sa zúčastnilo 44 čipkárok z celého Slovenska, ktoré pod vedením lektoriek v zložení Katarína Búranová, Emília Ondíková, Lýdia Pekaríková a Jarmila Rybánska absolvovali 4 témy: Tvorivá práca s tylovou čipkou a jej aplikácia do rôznych motívov, Regionálna čipka v šperku, Paličkujeme šperk drôtom s použitím rôznych materiálov a Kvetinové kompozície hra tvarov, materiálu a farby.

Každá z nás, lektoriek, si pripravila tému tak, aby  čipkárky mohli využiť svoje znalosti a zručnosť  v paličkovanej čipke, zakomponovať regionálnu čipku do  návrhov, porozmýšľať o farebných kombináciách a použiť rôzne materiály.  Nakoľko nie každá čipkárka si dokáže pripraviť svoj vlastný návrh, lektorky pripravili  svoje predlohy aj hotové práce, aby tým inšpirovali účastníčky kurzu a boli nápomocne pri realizovaní  návrhov. Pre náročnosť tém a ich realizáciu, predĺžili sme kurz o jeden celý deň.  Ukázalo sa, že takto pripravený kurz mal úspech,  bolo viac času na návrhy a následne na paličkovanie.“ Zhodnotila Katarína Búranová, lektorka a členka KPČ Gracia a ďalej pokračovala: „Na našich kurzoch sa stretávajú pokročilé čipkárky, ale aj tie menej skúsené, aj  také čo nemajú skúsenosti  s vlastnou tvorivosťou. Preto aj náš kurz ma v názve „Tvorivosť a zručnosť  v paličkovanej čipke“. Paličkovaná čipka je textilná technika , ktorá sa dá výtvarne uchopiť a zaujímavo zakomponovať do návrhov, ktorých  výsledkom je  mnoho krásnych prác. Takéto stretnutia sú prínosne  a obohacujúce nielen pre účastníčky kurzu, ale aj pre samotné lektorky.“

Celoslovenský workshop Tvorivosť a zručnosť v paličkovanej čipke organizačne zastrešilo Krajské kultúrne stredisko v Žiline v spolupráci s Klubom paličkovanej čipky Gracia a z verejných zdrojov ho podporili Fond na podporu umenia a Žilinský samosprávny kraj.

Foto: Katarína Búranová