CD ČO SOM SA NACHODZEL… UŽ V PREDAJI

V priestoroch Kultúrneho centra Hoffmann v Žiline v piatok 10. júna 2022 uviedli do života nové CD interpreta Martina Levka pod názvom Čo som sa nachodzel. Album obsahuje 15 ľudových piesní z podjavorníckych obcí Kolárovice, Petrovice a Setechov. Okrem speváka a muzikanta Martina Levka sa na CD predstavili aj hostia – Martin Levko st., Marián Černek, Jozefa Šugárová, Jaroslava Gaňová a Paulínka Levková, ktorá je už piatou generáciou z rodiny Levkovcov, ktorá sa venuje ľudovému spevu a hudbe.

Martin Levko sa venuje najmä piesňovej a hudobnej tradícií z obcí Petrovice a Kolárovice, odkiaľ pochádzajú jeho predkovia.

„Spomienky na moje detstvo sa viažu rovnako ku Petroviciam aj ku Kolároviciam. V oboch dedinách, u starých rodičov, som trávil  veľa času. Z obce Petrovice, z muzikantskej rodiny pochádza môj otec Martin Levko starší.  Starý otec Ignác hrával na trúbku a prastarý otec Ján na klarinet. V roku 1930 spolu hrávali v oblastnej kapele.

Moja mama Anna Levková, (rod. Stískalová) má korene v Kolároviciach. Môj pra-prastarý otec Marek Stískala, narodený v roku 1863, sa venoval drotárskej činnosti. Spolu s jehom synom Štefanom, mojim prastarým otcom, v tom čase 6 ročným džarkom chodievali za prácou do Viedne. Piesne s drotárskou tematikou mám preto veľmi rád.“ Objasnil výber piesňového materiálu Martin Levko.

CD si záujemci môžu zakúpiť v Makovického dome v Žiline, alebo si ho objednať na dsimanova@vuczilina.sk a na t.č. 0915787299.

Vydavateľom hudobného CD Čo som sa nachodzel je Krajské kultúrne stredisko v Žiline a z verejných zdrojov ho podporili Fond na podporu umenia a Žilinských samosprávny kraj.