DESAŤ PRÁVD O FUJARE 2022

V Makovického dome v Žiline po tretíkrát otvorili výstavu s názvom Desať právd o fujare. V piatok 9. septembra sa uskutočnila vernisáž výstavy, na ktorej fujary a ďalšie pastierske hudobné nástroje vystavuje 9 vynikajúcich slovenských výrobcov: Jozef Božik, Martin Brxa, Jaroslav Jackulík, Milan Jelínek, Stanislav Markovič, Martn Oberta, Michal Smetanka, Jozef Stankovič a Pavol Tomko.

Vernisáž otvoril, ako inak hrou na fujare, Ľubomír Párička, po ktorom sa návštevníkom prihovoril hosť podujatia Martin Mešša, etnológ a majster ľudovej umeleckej výroby.

Súčasťou výstavy Desať právd o fujare bolo aj vzdelávacie podujatie s rovnomenným názvom, ktoré sa uskutočnilo 9. a 10. septembra v Kaštieli Čičmany. V piatok večer prebehla beseda s výrobcami, ktorí sa navzájom spoznali a vymenili si skúsenosti s výrobou či zdobením svojich hudobných nástrojov. V sobotu si výrobcovia, ale aj záujemci o pastierske hudobné nástroje vypočuli prednášku s hosťom podujatia Martinom Meššom, ktorý im porozprával na tému Fujara ako objekt výtvarného a hudobného folklorizmu.

Kurátorom výstavy Desať právd o fujare je Michal Fiľo, fujarista a majster ÚĽUV. Výstava je pre verejnosť sprístupnená v Makovického dome v Žiline do 30. septembra 2022 v pracovných dňoch od 8. do 16. hodiny (po dohode so zamestnancami KrkS aj v iných hodinách). Organizátorom celého podujatia je Krajské kultúrne stredisko v Žiline a vzdelávaciu časť z verejných zdrojov podporili Fond na podporu umenia a Žilinský samosprávny kraj.