PREPOJENIE HUDOBNÝCH ŽÁNROV NA JESENNOM KONCERTE PRE OTVORENÉ OKNÁ DOBŠINSKÉHO SADU 

PREPOJENIE HUDOBNÝCH ŽÁNROV NA JESENNOM KONCERTE PRE OTVORENÉ OKNÁ DOBŠINSKÉHO SADU 

Medzinárodný deň hudby bol ďalšou príležitosťou, ako rozozvučať Dobšinského sad. Na sídlisku Vlčince v Žiline sa počas minulej nedele konal po dlhšom čase obľúbený Koncert pre otvorené okná Dobšinského sadu. Krajské kultúrne stredisko v Žiline opäť pripravilo priateľské podujatie nielen pre obyvateľov vnútrobloku Dobšinského ulice, ale všetkých Žilinčanov, ktorí mali chuť stráviť nedeľné popoludnie v “spoločnosti” hudby.

Úvod koncertu sme venovali folklóru. Zvučné ženské hlasy zo Speváckej skupiny Spievanky pod vedením Janky Alexandry Veselej sa spolu s Ľudovou hudbou Parta zo Strečna pod vedením Mariána Pratáka postarali o odštartovanie príjemnej a uvoľnenej atmosféry, v znamení ktorej sa niesol už celý koncert. 

Podľa vlastných slov, tak trochu netradične, vystúpil s hrou na ukulele spevák, hudobník a skladateľ Peter Kulich. Talentovaný umelec predstavil svoju novú autorskú pieseň, ale do sadu priniesol najmä každému známe piesne z domáceho i zahraničného repertoáru. 

„Neďaleko odtiaľto som vyrastal. Uvítal som, že mojou hudbou a spevom som mohol potešiť práve sídlisko Vlčince a jeho okolie. Bola to pre mňa príležitosť, ktorú som s radosťou využil a tiež ďalšia príjemná a cenná skúsenosť.”

Pomyselná bodka na záver patrila DUO Funky People. Nádherný hlas speváčky Kristíny Vrúbelovej s hudobným sprievodom Dušana Vrúbela na gitare sme si vychutnali až v podvečerných hodinách. Jazzové, soul či R&B piesne v úpravách tejto dvojice boli plné originality.

Jesennému koncertu prialo aj počasie. Vďaka nemu sa nám po prvýkrát podarilo realizovať aj sprievodné aktivity. 

Maľovanie v plenéri so šikovnou výtvarníčkou Lenkou Bučkovou z klubu neprofesionálnych výtvarníkov pod KrKS v Žiline bolo tvorivou činnosťou i zábavou zároveň. Po vysvetlení základov vybranej techniky nasledovali zvedavé otázky a plátna aj výkresy detí začali postupne hrať pestrými farbami. Diela, ktoré počas dňa vlastnoručne vytvorili si odniesli aj domov. 

V rámci prestávky medzi hudobnými vstupmi sa Detský folklórny súbor Stavbárik venoval tým najmenším pri náučnej aktivite Hra detí kedysi. Spevácko-tanečné zoskupenie pod vedením Danky Šedovej a Daniely Simanovej predviedlo tradičné detské hry, rytmické hry a hry s výberom partnera ako Perenica alebo Slimáčiky a Marienky.

Návštevníci sa mohli hneď po príchode do sadu osviežiť alebo zahriať nápojmi z bylinkárskej poradne Anny Michulkovej. Skúsená bylinkárka počas celého dňa pripravovala limonády a čaje zo sezónnych sušených bylín. Záujemcovia si prichádzali aj pre jej cenné rady pri tvorbe herbára či odpovede o vhodnom užívaní konkrétnych bylín pri rôznych ťažkostiach aj zdravotných problémoch. 

Aby bolo postarané nielen o pitný režim, ale i malé občerstvenie, nechýbala novinka v podobe vegetariánskeho boršču. 

Pridanou hodnotou podujatia bola jeho eko myšlienka. Podobnou cestou sa budeme snažiť ísť aj pri príprave ďalších koncertov.

Veríme, že názov Koncert pre otvorené okná Dobšinského sadu, ktorý vznikol za čias pandémie už bude podujatie niesť len symbolicky. Chceme sa s Vami stretávať naživo, nielen cez otvorené okná Vašich bytov. Poskytneme priestor na prezentáciu začínajúcim tvorcom a radi privítame aj ďalších skúsených umelcov. Cieľom podujatia bolo teda nielen prepojiť viaceré hudobné žánre, ale i obnoviť a posilniť osobné stretnutia.

Podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia a Žilinský samosprávny kraj.