VÝSTAVA ČAS VIANOČNÝ

V Makovického dome v Žiline sa 1. decembra 2022 uskutočnila vernisáž tradičnej výstavy Čas vianočný tvorcov zo žilinského regiónu. Svoje diela z drôtu, šúpolia, dreva, rôznych textilných a prírodných materiálov tu prezentovalo 33 vystavujúcich autorov a 3 inštitúcie.

Výstavu otvorili koledy a vinše detí z Detského folklórneho súboru Lieska zo Žiliny, ktoré vytvorili príjemnú a veselú vianočnú atmosféru.

Autorka výrobkov z ovčej vlny a maľovaných vianočných dekorácií Dagmar Gašpieriková si pri príležitosti životného jubilea prevzala ocenenia od Žilinského samosprávneho kraja i Krajského kultúrneho strediska v Žiline za rozvíjanie tradičného remesla – plstenia a dlhoročnú prácu s deťmi.

Vernisáž oživilo aj spoločné spievanie vianočných kolied v podaní riaditeľa Krajského kultúrneho strediska v Žiline Petra Ničíka a zúčastnených návštevníkov.

Medzi autormi vystavujúcimi svoje práce s vianočnou tematikou sa objavili remeselníci, ktorí dlhodobo spolupracujú pri výstavách v Makovického dome, ale aj noví, mladí autori. Návštevníci majú možnosť vidieť na výstave výrobky vyrábané tradičnými technikami doplnenými o moderné spôsoby spracovania.

Počas trvania výstavy Čas vianočný si záujemci budú môcť pozrieť aj živé ukážky remesiel. Výstava, ktorú pripravilo Krajské kultúrne stredisko v Žiline v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja, je sprístupnená od 2. do 21. decembra 2022 v pracovných dňoch od 8. do 16. hodiny (po dohode so zamestnancami KrKS v Žiline aj v iných ako uvedených hodinách).

(KrKS)