SPOMÍNALI, ABY NEZABUDLI

SPOMÍNALI, ABY NEZABUDLI

NA ŽILINSKÝCH STREDNÝCH ŠKOLÁCH SA AJ TENTO ROK KONALA SÉRIA PREDNÁŠOK K TÉME HOLOKAUSTU

Krajské kultúrne stredisko v Žiline v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja opäť pripravilo pri príležitosti Medzinárodného dňa pamiatky obetí holokaustu podujatie s názvom Tragédia Židov neobišla ani Žilinu. 

V úvode mali študenti možnosť pozrieť si dokumentárny film Mareka Šulíka Cesta Magdalény Robinsonovej. Priama a autentická výpoveď obete vojnových zločinov zrkadlí krutosť nacistického Nemecka voči židovskej populácii. Magdaléna Robinsonová, žilinská fotografka, prežila utrpenie koncentračných táborov a vypovedala svoj príbeh.

Literárny historik a spisovateľ Peter Cabadaj sa vo svojej prednáške vrátil do obdobia druhej svetovej vojny. Prvé deportácie, odlúčenie od rodín, boj o prežitie a ťažké návraty zachránených domov. So študentmi hovoril o konečnom riešení židovskej otázky a osudoch Židov z okolia Žiliny. Nezabudol spomenúť ani úspešný útek Vrbu a Wetzlera, po ktorom vyšla tridsaťdva stranová správa o živote v koncentračnom tábore Auschwitz-Birkenau. 

Holokaust je dnes už len krutou spomienkou. Avšak spomínajme, aby sa minulosť už nikdy nezopakovala. V diskusii študenti hovorili aj o stále citeľne prítomnom antisemitizme a vplyve dezinformácií na dnešnú generáciu pri tejto téme. 

O prednášku prejavilo záujem viacero stredných škôl. V rámci hodín dejepisu sa v termínoch 24., 25. a 26. 1. 2023 uskutočnili tri prednášky. Na Súkromnej škole umeleckého priemyslu, Gymnáziu Varšavská cesta a Bilingválnom gymnáziu T. Ružičku v Žiline. Študenti sa počas posledného januárového týždňa zapojili aj do celosvetovej iniciatívy #WeRemember  – Spomíname a nezabúdame. Skupinovou fotografiou prejavili súhlas s mottom “Učme sa z minulosti, aby sme ochránili budúcnosť”

Podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia a Žilinský samosprávny kraj.