ABY BOL INTERNET BEZPEČNEJŠÍM MIESTOM

ABY BOL INTERNET BEZPEČNEJŠÍM MIESTOM

Myšlienkou Dňa pre bezpečnejší internet, ktorý si pripomíname vždy 8. februára už od roku 2004, je upozorniť na ochranu osobných údajov na internete a neohrozené využívanie toho, čo ponúka. Tento rok sme sa ku kampani Európskej komisie rozhodli pridať aj my. Krajské kultúrne stredisko v Žiline pripravilo pre verejnosť vzdelávaciu prednášku v spolupráci s Ústavom celoživotného vzdelávania Žilinskej univerzity v Žiline. 

So psychologičkami Mariannou Heřmánkovou a Dorotou Balalovou z občianskeho združenia IPčko, kontaktný bod Káčko Žilina, sme sa porozprávali na tému kybernetickej bezpečnosti a bezpečnosti v online priestore. 

Pomocou série obrázkov priblížili desať najčastejších fenoménov online doby. Vysvetlili sme si pojmy ako sexting, camfecting, bodyshaming a ďalšie. Venovali sme sa aj častej krádeži identity či rozpoznaniu nepravdivých informácií, teda hoaxov. Súčasťou prednášky bolo aj oboznámenie sa s rôznymi mobilnými aplikáciami a krátke interaktívne hry s emoji, takzvanými “smajlíkmi”.

Na záverečnú diskusiu mali lektorky pripravené základné rady, ako sa vyhnúť napríklad podvodom na online zoznamkách alebo ako efektívne pracovať s internetovým bankovníctvom. Upozorňovali najmä na ostražitosť a význam ochrany súkromia.

Nemôžeme však zabúdať ani na neustále a potrebné vzdelávanie sa v online bezpečnosti. 

Podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia a Žilinský samosprávny kraj.