ŠTUDENTI SI PRIPOMENULI 35. VÝROČIE SVIEČKOVEJ MANIFESTÁCIE

ŠTUDENTI SI PRIPOMENULI 35. VÝROČIE SVIEČKOVEJ MANIFESTÁCIE

V súčasnosti patrí 25. marec medzi pamätné dni Slovenskej republiky a je označovaný ako Deň zápasu za ľudské práva. Krajské kultúrne stredisko v Žiline v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja pripravilo pri tejto príležitosti prednášku pripomínajúcu si udalosti, ktoré sa navždy zapísali do našich novodobých dejín.

Jeden z najvýznamnejších verejných prejavov v bývalom komunistickom Československu. Ako malo prebiehať zhromaždenie veriacich, ktorí bojovali za náboženskú a občiansku slobodu? A ako nakoniec skončilo? Bolo predzvesťou vypuknutia Nežnej revolúcie? Rozprávali sme sa so študentmi žilinského Gymnázia Varšavská 1.

Tiché a pokojné stretnutie modliacich so sviečkami v rukách prerušil tvrdý, neľudský zásah vtedajšej Verejnej bezpečnosti. Lektor prednášky, historik Peter Cabadaj študentom vysvetlil, prečo napriek ohláseniu akcie úrady zhromaždenie zakázali a porozprával viac aj o samotných organizátoroch. Dozvedeli sa aj o následkoch, ktoré bohužiaľ zúčastnených neminuli.

Čo je isté, že Sviečková manifestácia alebo inak aj „Bratislavský Veľký piatok“ spojil v roku 1988 takmer celú demokraticky zmýšľajúcu spoločnosť a prispel tak k vytúženým zmenám.

Podujatie pre tretí ročník gymnázia sa konalo 23. marca 2023 o 10.45 hod. v priestoroch školy.

Podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia a Žilinský samosprávny kraj.