DEŇ VENOVANÝ RÓMSKEMU TEMPERAMENTU

DEŇ VENOVANÝ RÓMSKEMU TEMPERAMENTU

Medzinárodný deň Rómov, ktorý pripadá na 8. apríla, sa pripomína už viac ako 30 rokov. Tento rok si ho opäť, po štvorročnej prestávke, pripomenulo aj Krajské kultúrne stredisko v Žiline.

Návštevníkom komunitného centra “Na Predmestí”, ktoré poskytuje poradenstvo a realizuje voľnočasové aktivity pre rómsku komunitu prišli vyrozprávať svoj životný príbeh Timea Kóšová a Patrik Šarközi, štipendisti z občianskeho združenia Divé maky.

Pripomínali najmä dôležitosť vzdelania. Rodičom zdôrazňovali povinnú školskú dochádzku a snažili sa ich priviesť k lepšiemu poznaniu rómskeho a slovenského jazyka. Prostredníctvom vlastných dosiahnutých úspechov motivovali aj prítomné rómske deti.

„Rozhodujúci je vždy najmä chtíč a odhodlanie niečo dosiahnuť. Potom môžete o pomoc požiadať napríklad Divé maky alebo iné združenia či organizácie, ktoré sa sústredia na potlačenie rómskej segregácie.” Povedala hosťka Timea Kóšová.

Súčasťou podujatia bolo aj spevácke vystúpenie, na ktoré sa všetci veľmi tešili. Počuli sme krásne hlasy dvojice Timejky a Paťka, ktorí mali pre publikum pripravené anglické i rómske piesne vo vlastnom prevedení.

Aj v dnešnej dobe sú Rómovia spoločensky neakceptovaná národostná menšina vystavovaná diskriminácii. Veríme však, že postupnými kľúčovými krokmi sa protirómsky rasizmus zmení na rešpektáciu.

Podujatie zamerané na rozvíjanie talentov a poukazujúce na rozmanitosť rómskych komunít sa konalo v prvý deň veľkonočných prázdnin, štvrtok 6. apríla 2023 o 14.00 hod. v priestoroch Komunitného centra na Bratislavskej ulici v Žiline.

Podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia a Žilinský samosprávny kraj.