15. APRÍL, AKO SVETOVÝ DEŇ UMENIA

15. APRÍL, AKO SVETOVÝ DEŇ UMENIA

Dátum bol zvolený ako pocta Leonardovi da Vincimu, ktorý sa v tento deň v roku 1452 narodil v Toskánsku. Jeho stále aktuálny odkaz dodnes inšpiruje maliarov, sochárov, spisovateľov, ale aj všetkých obdivovateľov umenia. 

Krajské kultúrne stredisko v Žiline pri tejto príležitosti po prvýkrát pripravilo podujatie s názvom Deň umenia 2023. Piatkové popoludnie sme venovali tvorivej činnosti a kreatívnej práci. Pre verejnosť boli pripravené tematické workshopy a prednáška o modernom umení. 

Súčasťou bola aj ukážka práce študentov SŠUP v Žiline. Bolo možné vidieť fotografie, grafiky a aj niekoľko priestorových objektov. Jednodňová výstava bola otvorená v čase od 10.00 do 16.00 hod. vo foyer Mestského úradu v Žiline.

Aktivity sa konali od 14.00 do 19.00 hod. na dvoch miestach. Workshopu kresby v Makovického dome v Žiline a workshopu kyanotypie v Súkromnej škole umeleckého priemyslu v Žiline sa zúčastnilo deväť záujemcov. Pri kresbe s lektorom Ľubomírom Matim si vyskúšali portrét podľa živého modelu pomocou tradičných kresliarskych médií ako uhlík a ceruzka. Fotografická technika nazývaná kyanotypia najskôr účastníkom ponúkla základné znalosti a neskôr sa s lektorom Šimonom Kľačkom pustili do vytvárania fotografií pomocou citlivých solí, ktoré reagujú na ultrafialové svetlo. Workshop klasických grafických techník s lektorom Andrejom Mazúrom bol zameraný na tlač z koláže. Po nanesení farby na vytvorený reliéf a následnom otlačení na papier vzniklo niekoľko originálnych výtlačkov, ktoré si domov odnieslo osem prihlásených účastníkov.

Deň umenia sme zakončili prednáškou s kunsthistoričkou Darinou Arce. Prítomných previedla jednotlivými obdobiami moderny a priblížila nielen výtvarné umenie, ale i architektúru a sochárstvo.

Podujatie sa konalo 14. apríla 2023. Za spoluprácu ďakujeme spoluorganizátorom a všetkým zúčastneným. 

Z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia a Žilinský samosprávny kraj.