Ladislav Fapšo

Dôležité je, aby sa ľudia až tak nehnali za mnohými vecami. Nemusíme mať veľa, stačí že sme.

Učil som sa podľa dochovaných predmetov, ktoré vytvorili ľudia v devätnástom a dvadsiatom storočí. A učím sa doteraz. Tých starých predmetov od tých ľudí mi prešlo cez ruky tisíce.

Spomínam si na predmety, ktoré boli vyzdobené len malým detailom, aby nepotlačili tú svoju funkčnosť. Boli to nielen drôtené veci, ale aj drevené, aj hlinená keramika alebo kovaný predmet.

Nikdy som sa netlačil do umenia. Vždycky som ostával pri tom svojom remesle, a to som sa snažil čo najviac prepracovať tak, aby tie predmety boli nielen funkčné, ale aj na pohľad pekné. Či už tvarovo alebo jedným detailom.

Čo si myslím o živote? O vlastnom? Do stovky a dosť 🙂

Robil sme výskum. Išiel som na Vrchrieku. Tam na terase svojho domu ma staručká babička Amália Hunčíková ponúkla koláčom – mrežovníkom. To sú pekné príbehy, ktoré si pamätám.

My sme veriaci, tak pre nás je nádej viera v Boha. Vedieť o tom, že máme niekoho za sebou, ktorý vie o nás a postará sa.

Láska je veľmi dôležitá. Preklenie nás cez niektoré problémy.


Bc. Ladislav Fapšo, *1977, Považská Bystrica

drotár

Skromný a pracovitý. Koncom 20. a začiatkom 21. storočia pracoval ako reštaurátor – konzervátor drotárskych zbierok Považského múzea v Žiline. S drôtom začal experimentovať už ako 15 ročný. S pôvodnými výrobkami drotárov sa začal stretávať v rodnej obci svojej babky vo Veľkom Rovnom. Dôsledne sa držal a drží starých postupov a techník, čím zachováva čistotu tradičného drotárskeho remesla. Ako jeden z mála, možno jediný, používa drôt vo svojej pôvodnej hrúbke. Železný drôt v jeho rukách sa mení na podoby misiek, podložiek, podnosov, vešiakov, košíkov, svietnikov, opletaných secesných tanierov či drôtovanej keramiky. Vystavoval na Slovensku, v Poľsku, Maďarsku, Chorvátsku a Izraeli. Jeho diela boli vystavené aj v Rusku, Francúzsku, Nemecku. Diela z jeho tvorby sa nachádzajú v Slovenskom národnom múzeu v Martine, Považskom múzeu v Žiline, Vlastivednom múzeu v Považskej Bystrici, Múzeu mincí a medailí v Kremnici a v súkromných zbierkach na Slovensku, v Českej republike, Nemecku, Rakúsku, USA, Kanade, Maďarsku, Poľsku, Chorvátsku, Rusku a Veľkej Británii. Za svoje práce s drôtom dosiahol viacero uznaní na celoslovenskej výstave ľudových remeselníkov v Ružomberku (1996, 1999, 2002). Napísal knižky: Mám ruky storočného starca, Použitie liatiny v drotárskom prostredí, spolu s Mariánom Mrvom publikácie: Pečate a pečiatky obce Veľké Rovné, Drotárova cesta.